Facebook'un yapay zekası kansere çözüm olabilir

Facebook, yeni yapay zeka yazılımıyla kanser tedavisinde kullanılan ilaç kombinasyonlarını tahmin edilebileceğini iddia ediyor.

Facebook'un yapay zekası kansere çözüm olabilir
Facebook'un yapay zekası kansere çözüm olabilir
GİRİŞ 18.04.2021 12:42 GÜNCELLEME 18.04.2021 12:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yapay zekanın bilim ve teknolojiye sağladığı faydalar gün geçtikçe artıyor. Hayatın birçok alanında kullanılmaya başlanan yapay zeka, tıp alanında çığır açabilir. Facebook’un açıklamasına göre şirketin geliştirdiği yapay zeka, kanseri yenmekte katkı sağlayacak ilaç kombinasyonlarını tahmin edebiliyor.

Zuckerberg’in WhatsApp rakibini kullandığı ortaya çıktı

TÜBİTAK ekosistemi kanser araştırmalarına açıldı

KANSERE ÇARE OLABİLİR

İddiaya göre Facebook’un yeni yapay zeka sistemi, farklı ilaçların birbiriyle aynı anda kullanıldığında ortaya çıkan farklı etkileri tahmin edebilir. Böylece ilaçların hücreler içinde sağladığı etki hızlandırılabilir ya da artırılabilir. Bu yönde yapılacak çalışmalar olumlu sonuç verirse belki de ‘kanserin kesin çözümü’ diyebileceğimiz tedavi süreçleri ortaya çıkabilir.

TEDAVİ SÜRECİNİ KISALTACAK

Facebook’un AI Research departmanı ve Almanya’daki Helmholtz Centre tarafından geliştirilen yeni yapay zeka sistemi, Facebook’un iddiasına göre kanser gibi hastalıkların tedavisinde işe yarayacak ilaç kombinasyonlarını tahmin edebilen ilk basit kullanımlı yapay zeka sistemi. Münih’teki Helmholtz Centre’da görev alan ve çalışmanın önde gelen isimlerinden olan Fabian Theis, bu tip ilaç araştırmalarının genelde yıllar aldığını söylüyor. Özellikle kanser tedavisi için değerlendirilen yapay zeka sisteminin daha birçok hastalığın tedavi sürecini kısaltacağı umuluyor. 

YÜZDE 90 DOĞRULUK PAYI

Araştırma ekibi, yapay zeka modelini test etti. Doğruluk payını anlamak için çalışmada etkisi bilinen ilaç kombinasyonları kullanıldı. Yapılan testin sonucunda sistemin, ilaçların hücreler üzerindeki etkisini %90’ı aşan doğruluk payıyla tahmin ettiği ortaya çıktı. 

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • zengi 2 ay önce Şikayet Et
  ölürüm daha iyi , suckerberg den uzak durun
  Cevapla
 • Hans 2 ay önce Şikayet Et
  Olabilir tabi ama, pandemiye ve icad edeceklerine yok hemiiii...
  Cevapla
 • Necip 2 ay önce Şikayet Et
  ya kardeşim siz akıllanmazsınız baska da bişi demiom
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Haziran ayında fiyatlar değişti! İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır araçlar
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'kripto para' uyarısı