4. Yargı paketi açıklandı! Kadına yönelik şiddet konusunda tarihi adım

Dördüncü yargı paketine ilişkin AK Parti'nin uzun süredir yürüttüğü çalışma tamamlandı. AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, paketi Meclis Başkanlığı'na sundu. İşte yapılan değişiklikler...

GİRİŞ 18.06.2021 12:30 GÜNCELLEME 18.06.2021 12:57
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu, 4'üncü yargı paketinin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu açıkladı. Akbaşoğlu, 4'üncü yargı paketiyle toplam 4 kanunda değişiklik yapıyoruz. 27 maddeden müteşekkil bir kanun." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM'deki basın toplantısında yargı paketinin bugün Meclis'e sunulacağını duyurmuştu.

Akbaşoğlu, "İnsan hak ve hürriyetleri bakımından dördüncü yargı paketi değerli milletvekilli arkadaşlarımız yoğun bir çalışma neticesinde nihayete erdirdiler. Bu konuyla ilgili muhalefetle de görüşülmek suretiyle inşallah Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bu teklifi sunacağız" demişti.

YARGI PAKETİNDE NELER VAR?

32 maddeden oluşan kanun teklifi 7 kanunda değişiklikleri öngörüyor.

Boşanmış eşe şiddette de ceza artırılacak. Tutuklamada somut delil şartı aranacak. İhtilaflarında etkin pişmanlık ve uzlaşmanın yolu açılıyor.

Soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki vergi cezalarında yüzde 50 ve yüzde 75 oranında uzlaşmaya gidilebilecek. Dava yolu saklı kalacak.

Boşanmış eş cinayetinde "nitelikli hal" hükmü

Boşanmış eşe karşı işlenen suçlarda da failler, eşe karşı işlenmiş suç gibi ağır cezalara mahkum edilecek.

Kasten öldürme ve yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları, boşanmış eşe karşı işlenmişse de "nitelikli hal" kapsamına girecek.

Katalog suçlara daraltma olacak

Tutuklu yargılamayı gerektiren katalog suçların kapsamı daraltılacak. Tutuklamalarda somut delil şartı aranacak. Tutuklama kararı verilirken adli kontrol uygulamasının neden yetersiz kalacağı gerekçeleriyle belirtilecek.

Ev hapsinde 1 gün, 2 gün kabul edilecek

Yurt dışı ve şehir dışına çıkış yasağı gibi adli kontrol tedbirlerine üst sınır getirilecek. Ev hapsinde geçirilen 1 gün, 2 gün olarak sayılacak. Böylelikle ev hapsinde geçirilen süreler sonuç cezadan düşülecek.

Adli kontrol sınırlandırılacak

Adli kontrol 2 yıl ile sınırlandırılacak. Adli kontrol kararları 4 ayda bir gözden geçirilecek. Beraat kararı verilmişse tespit ve dinlemeye ilişkin kararlar imha edilecek.

İddianamede, suça konu iddialar dışında sanık ile ilgili başka bilgilere yer verilmeyecek. Avukat ile sanığın görüşmesi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek somut olguların varlığı halinde geciktirilebilecek.

Basit yargılamada, 2 yılın altında ceza gerektiren suçlarda tebligat gönderme şartı aranmayacak. Müştekiye çağrı kararı gönderilirken iddianame de gönderilecek.

Adliyelerde 7 gün 24 saat ifade kolaylığı

Adalete erişimi hızlandırmak için e posta gibi yöntemlerle de tebligat yapılabilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek.

Otelde gözaltı dönemi sona eriyor

Yol çevirmesi ya da otellerde tespit edilen şüphelilere bir defaya mahsus taahhütte bulunma imkanı getirilecek. Bu kişiler geceyi hapiste geçirmeyecek. Belirlenen tarih ve saatte adliyeye giderek ifadelerini verecek.

YAZDIR
YORUMLAR 88
 • vw almayin 1 ay önce Şikayet Et
  herkes icin ayni olmayan yasalar irkci yasalardir iki yüzlü yasalardir
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Şiddet kime uygulanırsa uygulansın suçtur iftira ve insanların onuru şerefiyle oynamak ise en ağır suçtur kadın olsun erkek olsun bırakın artık şu medeniyetsizleştiren sözde medeni kanunu toplumu dağıtmaktan başka bir işe yaramıyor adaletsizliğin kaynağı bu kanunlar.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu memlekette alacak davaları ortalama 5 yıl, ceza davaları ortalama 15 yıl sürüyor. Adalet her bir naneyi halletti de, kadın hakları mı kaldı?
  Cevapla
 • muro 1 ay önce Şikayet Et
  galiba dun idi fatma mi ne ismi bilmiyorum bir cene var kadin da insan nefret edecek tv sesini kapattim yuzunden nur akiyor saga sola saldiyor gel sen kendini konrol et bu kadina karsi kadin agzina ne gelir ise søylesin seni vursun yaralasin sen dokunma ne guzel ya
  Cevapla
 • naz 1 ay önce Şikayet Et
  Kadınlarımızı kızlarımızı savunan üst akıl insanları sizi tik tok a davet ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
26 Temmuz 2021 gazete manşetleri
Başkan Erdoğan davet etti! Türkiye'ye geliyor!