Apartmanın altında mozaikler bulundu: Tam 2000 yıllık!

İtalya'nın başkenti Roma'da bir apartmanın tadilatı esnasında, 2000 sene önce yapıldığı tahmin edilen Roma İmparatorluğu dönemine ait mozaikler keşfedildi.

Apartmanın altında mozaikler bulundu: Tam 2000 yıllık!
Apartmanın altında mozaikler bulundu: Tam 2000 yıllık!
GİRİŞ 09.05.2021 09:40 GÜNCELLEME 09.05.2021 09:40 KAYNAK EURONEWS

Yetkililer ilk yaptıkları incelemede mozaik döşemelerde 6 farklı dev motifin kullanıldığını ve bu tarz mozaiklerin çok nadir görüldüğünü kaydetti.

1950'li yıllarda yapılan apartmanın temelinde yapılması düşünülen tadilat çalışmaları esnasında keşfedilen mozaik türlerinin milattan sonra (M.S.) I ya da II. yüzyıla ait olduğu kaydedilirken, 6 farklı motifin çok ustaca birleştirildiği belirtiliyor.

Roma Kültürel Değerler Müdürlüğü arkeologlarından Roberto Narducci, mozaiklerin koruma altına alınarak apartmanın bulunduğu bölgenin sit alanı ilan edildiğini ve gerekli çalışmaların yapılarak halkın ziyaretine de açıldığını kaydetti.

Narducci, eğer mozaikler bulunmasaydı söz konusu apartmanın bodrum kısmına otopark yapılmasının düşünüldüğünü ancak arkeolojik keşif sonrası mülkün sahibi özel bir bankanın kazı çalışmalarına sponsor olduğunu da sözlerine ekledi.

Şu anda özel ışıklandırma, kuş sesleri ve yürüme bandıyla Roma İmparatorluğu dönemi Pompei villalarının atmosferinin canlandırıldığı mozaik alanını, her ayın ilk ve son cuma günleri özel bir rehber eşliğinde ziyaret etmek mümkün.

Arkeolog Narducci böyle bir tarihi dokuyu koruma altına alıp kamuya açmanın gurunu yaşadıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Evet, burası kişiye ait özel bir apartman. Ancak burası şu anda aynı zamanda da bir sit alanı. Yani burada bulunan tarihi eserler devlete ait."

ETİKETLER
italya
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL