Hastasının bıçakladığı doktor: Şu an karar verecek olsam bu işi yapmam

Ankara'da, 2 hafta önce hastası tarafından bıçaklanan ve hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilen asistan doktor Ertan İskender, sağlık çalışanlarının risk altında çalıştığını belirtti.

Hastasının bıçakladığı doktor: Şu an karar verecek olsam bu işi yapmam
Hastasının bıçakladığı doktor: Şu an karar verecek olsam bu işi yapmam
GİRİŞ 10.06.2021 21:21 GÜNCELLEME 10.06.2021 21:27
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan asistan doktor Ertan İskender, 27 Mayıs akşamı hastası Bayram Nargüler tarafından bıçaklandı. Sırtının sağ kısmı ve sağ elinden yaralanan İskender, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu oldu.

'GELECEĞİMLE İLGİLİ KARARSIZIM'

Doktor İskender, yaklaşık 1 haftadır evde olduğunu belirterek, sağlık durumuyla ilgili, "Beldeki ağrılar gittikçe azalıyor bu da hareket kabiliyetimi artırıyor. Artık oturduğumda, yattığımda veya yürüdüğümde bel ağrılarım olmuyor. Elim için de rehabilitasyona başladık, yavaş yavaş hareketleri yapıyorum; ama hemen çözülebilecek bir şey değil bu, 2-3 aylık bir süreden bahsediliyor. Onun dışında uylukta uyuşukluk vardı, o devam ediyor. O da 6 aylık bir süreç olarak tahmin ediliyor. Ama bıçak direkt sinire hasar verdiyse onun geçmeme ihtimali de var. Genel olarak iyiyim; ama daha çok psikolojim etkilendi bu olaydan. Geleceğimle ilgili ne yapacağım konusunda kararsızım. Beni bu süreçte en çok yıpratan, gelecekle ilgili planlar ve kaygılar oldu" dedi.

'KENDİME 1 AY VERDİM'

İskender, mesleğe devam edip etmeyeceği yönünde henüz herhangi bir karar veremediğini belirterek, "Çok ciddi bir emek var. İnsan geriye dönük düşününce bu emeği hemen yok sayıp sıfırdan başka bir şeye başlayamıyor veya düşününce bile zorlanıyorum. Aslında yaptığım işle ilgili bir sıkıntım yok, severek yapıyordum bu işi; ama psikolojik baskı ve hasta yoğunluğu artık beni düşündürüyor. Olay çok yeni olduğu için çevremdekiler, bu konuda sağlıklı düşünemeyeceğimi ve daha sonra karar vermem gerektiğini söylüyor. 2-3 gündür de çok düşünmemeye çalışıyorum, ailemle zaman geçirmeye çalışıyorum, rehabilitasyonuma bakıyorum. Kendime 1 ay verdim, 1 ay sonra tekrar ne yapacağıma yoğunlaşacağım. Eğer aynı bu şekilde düşünüyor olursam belki başka bir branş veya başka bir şekilde mesleği icra etme durumu söz konusu olabilir. Şu an için karar verecek olsam kesinlikle bir daha bu işi yapmak istemiyorum. Hem emeğimize yazık hem bunun tekrarlanmayacağının garantisi yok" diye konuştu.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA ÇALIŞIYOR'

Geçen günlerde olayın yaşandığı hastaneye gittiğini ve hala yeterince önlem alınmadığını vurgulayan İskender, "Bu da üzücü. Bu, söz konusu olayın ne kadar hafife alındığını gösteriyor. Şu anki tek temennim, bu konuyla ilgili gerçekçi önlemlerin alınması, caydırıcı cezaların yanında bu tarz olayları önleyecek bir şeylerin yapılması. Bununla ilgili önerilerimiz olmuştu, inşallah en azından bir kısmı yerine getirilir. Sağlık çalışanları risk altında çalışıyor. Bu şahsın elinde bıçak olmasıydı şu anda bu konumda olmazdık. Sözlü ve psikolojik şiddetten bahsetmiyorum bile. Bunun daha da kötüsü yaşanabilirdi. Bıçak darbesi biraz daha ilerlemiş olsa sağ bacağım felç olurdu ve ondan sonra da bu adamın alacağı ceza benim için telafi olmazdı. Bu olay başka bir sağlık çalışanının başına gelmesin diye gerçekçi önlemlerin alınması lazım. Hastane veya sağlık kuruluşu giriş çıkışlarında arama ve kontrol olabilir, polikliniklerde veya servislerde daha yoğun güvenlik tedbirleri alınabilir. Halk bizim çalışma şartlarımız ile ilgili bilgilendirilebilir" dedi.

İskender, saldırgan Bayram Nargüler'in savcılıktaki ifadesinde, doktorların kendisini dövdüğüne yönelik iddiasıyla ilgili de "Kameralarda da belli olduğu gibi asılsızdır. Çok ciddiye de almıyorum zaten. Gereken cezayı alacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu. 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
saldırı
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • reis 1 hafta önce Şikayet Et
  Doktor bey Allah akıl vermiş çalışmışsın doktor olmuşsun haline şükret. Diğer mesleklerin riski sizden az değil. Sizin baktığınız insanlar hasta ve kimisi çaresiz. Ben sakin bir insanım çok şükür çok az hastaneye giderim. Sırda beklerken içeri girenler çıkanlar sebebini bilmediğimiz içerde kimse yokken sırada bekleyenler saati geldiği halde muayeneye başlamayan doktorlar e bide hastayız bu durum beni bile kızdırıyor sizde biraz anlayışlı olun.
  Cevapla
 • rrrr 1 hafta önce Şikayet Et
  evlilik bile riskli eşin bile seni öldürebilir.. o zaman kimse evlenmesin.. çok mantıksız konuşmuş bu doktor bey
  Cevapla
 • aglot 1 hafta önce Şikayet Et
  eğer egolu davrandıysan yazık sana. fakat insan gibi davranıp durduk yere bıçakladıysa seni Allah cezasını verir. ama kendini de eleştirmeyi ve hesaba çekmeyi unutma beyefendi.
  Cevapla
 • Yavuz 1 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar işini düzgün yapıp hastasıyla güzel yapan doktotlara tabiki lafımız yok ama bazen öyleleriyle karşılaşıyoruzki sanki dünyayı yönetiyor adama soru sormaya kalkıyorsın hemen seni tersliyor sonra sinirlenen hasta yakını ne yapsın doktorlarda biraz halden anlasalar ne güzel olur
  Cevapla
 • hknslh 1 hafta önce Şikayet Et
  bu işin çözümü çok basit cezaları çok fazla arttıracaksın ama her iki taraf içinde. tüm hastaneyi kameralar ile hem dinleyip hem de görüntü olarak kayıt altına alacaksın. olay oldu mu haksız olana yağdıracaksın cezayı. bu olayda suçlu kim bilmiyorum ama her olayda suçluyu hastada bulmayın. öyle doktorlar var ki sabır taşı olsa çatlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Moskova'da yeni varyant alarmı: Durum hızla kötüleşiyor!
Erdoğan talimat vermişti, Bakanlık Burhaniye'de kentsel dönüşüm için harekete geçti