Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası James Jeffrey'den çarpıcı S-400 açıklaması!

Biden ile Erdoğan'ın görüşmesini değerlendiren ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, “S-400 konusunu tamamen çözmek çok zor olacak ama önemli olan bu durumun Türkiye’ye tüm silah satışımızı baltalamasına izin vermemek." dedi.

GİRİŞ 17.06.2021 07:23 GÜNCELLEME 17.06.2021 09:14
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın NATO zirvesi çerçevesinde pazartesi günü ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı ilk yüz yüze görüşmenin yankıları sürüyor.

ILIMLI MESAJLAR

Erdoğan görüşmede S-400’ler konusunun da gündeme geldiğini, dışişleri ve savunma bakanlarının bu konuda görüşmelere devam edeceğini açıklamıştı. Ayrıca Türkiye’nin ABD çekildikten sonra Afganistan’daki Kabil havalimanının işletilmesi konusunda da bir mutabakat olduğunu söylemişti. Biden da “Olumlu ve verimli bir toplantı oldu. Ekiplerimiz görüşmeleri sürdürecek. İlerleme sağlanacağından eminim” demişti.

ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞME

Liderlerin mesajlarını VOA Türkçe’den Begüm Dönmez Ersöz’e değerlendiren ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, görüşmenin gerçekleşmesinin başlı başına önemli olduğunu vurguladı.

Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Wilson Center’ın Ortadoğu Programı Başkanı olan James Jeffrey, “İlişkilerde 3 önemli konuya dönüp duruyoruz. S-400, YPG ve Gülen. Türkiye artık Gülenci bir kalkışmayla karşı karşıya değil, Gülen de Türkiye’ye gitmiyor. Suriye Demokratik Güçleri de Türkiye’yi tehdit edecek bir pozisyonda değil. Türkiye ile vardığımız bir ateşkes de var. Burada önemli olan İdlib gibi Suriye’ye ilişkin daha geniş konularda Türkiye ile koordineli çalışmak.” dedi.

'S-400 KONUSUNU TAMAMEN ÇÖZMEK ZOR OLACAK AMA'

James Jeffrey açıklamalarının devamında “S-400 konusunu tamamen çözmek çok zor olacak ama önemli olan bu durumun Türkiye’ye tüm silah satışımızı baltalamasına izin vermemek. Ukrayna’da işbirliği yapıyoruz. Afganistan konusu var. Biden Türkiye’nin Kabil’de kalma konusundaki duruşundan çok memnun. O nedenle bence Türkiye ile normal diyebileceğimiz bir ilişkiye dönülmekte olduğu söylenebilir” sözleriyle görüşmeyi değerlendirdi.

Amerikan İlerleme Merkezi’nden Alan Makovksy ise Kabil önerisinin Biden-Erdoğan görüşmesinden önce gündeme gelmesinin umut verici bir hava oluşmasına imkân verdiği görüşünü dile getirdi.

TÜRK DİPLOMASİSİNDE YENİ BİR BAHAR

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye’nin Batı’ya yönelik uzlaşmacı adımları için ‘Türk diplomasisinde yeni bir bahar’ yorumunu yaptı.Jeffrey şöyle dedi:

“Türkiye makul bir dış politika izliyor. Türk Lirası’nın değerini, batıdaki ticaret ortaklarına ilişkin ekonomik durumu iyi takip etmek zorunda. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Ukrayna konularında güçlü ve başarılı pozisyon aldı. Bu nedenle görüşmeye güçlü geldi. İsrail’deki ezeli düşmanı Netanyahu gitti. O nedenle hem İsrail hem de Mısır ve Suudi Arabistan’la ilişkilerin iyileşmesi fırsatı var. Ben bunu Türk diplomasisinde yeni bir bahar olarak görüyorum’’ ifadelerini kullandı. Makovsky ise dış politikada gözlemlenen bu ton değişikliğini Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu duruma bağladı.

YORUMLAR 21
 • emre19 1 ay önce Şikayet Et
  Ya adamlardaki zihniyete bak, deseler ki biz hem rusya'nın Hemde Türkiyenin S400 lerinin tüm zararını karşılıyoruz, Türkiye isterse petroitleri veF35leri veriyoruz. Yeterki Rus silahlarını NATO içine sokulmasın dese hiç bir sorun kalmaz, ama onlar mızıkcılık yapıyor. Çünkü mizıkcı bunlar.
  Cevapla
 • Cenk 1 ay önce Şikayet Et
  Taş yeriz ak partiden Erdoğan’dan vazgeçmeyiz
  Cevapla
 • öneri 1 ay önce Şikayet Et
  rusya sihalar yüzünden ukraynaya saldıramıyor ama karşı teknoloji geliştirmeye çalışıyor. İzlenmesi lazım.
  Cevapla
 • Rıdvan 1 ay önce Şikayet Et
  Ulan it; Sen diyon ki gülen köpeği ve ypg itleri size bişey yapamaz oldu. Peki o zaman bizde size s400 size bişey yapmaz diyoz. Sizde bunu kabul edeceksiniz. Ya aklımızla dalga geçmeye çalışıyorlar. Tabii karşınızda eski Türkiye yok. Gerçek devlet adamı Reis var...
  Cevapla
 • Kozanlı 1 ay önce Şikayet Et
  S400 yapar. Abd, Ege'de, Doğu Akdeniz'de Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'ta uçak uçuramaz!!
  Cevapla
 • DERVİŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Merak etmeyin. Afganistandaki kardeşlerimize şimdiye kadar kimse balık tutmayı öğretmedi. Bize de 100 yıldır öğretmemişlerdi. Ama ne oldu? Ne kadar İhlas,Allah rızası için çalışma,o kadar karşılık. Bütün Müslüman kadeşlerimize meccânen öğreteceğiz İnşallah! Biz desinler istemiyoruz. Ondan lezzet de almıyoruz. Rıza-i İlahi bizi bu yolda çalıştırsın. Amîn....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5 saniye sürdü! Geceyi gündüze çevirdi
Erdoğan: Sonuna kadar izledim, çok duygulandım...