Biden duyurdu! 100 ülkeye korona aşısı bağışlayacak

ABD Başkanı Joe Biden G7 Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, ABD’nin ihtiyaç sahibi yaklaşık 100 ülkeye bağışlamak üzere 500 milyon doz Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı satın alacağını duyurdu.

Biden duyurdu! 100 ülkeye korona aşısı bağışlayacak
Biden duyurdu! 100 ülkeye korona aşısı bağışlayacak
GİRİŞ 10.06.2021 21:13 GÜNCELLEME 10.06.2021 22:43
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden, G7 Zirvesi öncesi İngiltere'nin güneybatı ucundaki Cornwall bölgesindeki sahil kasabası St. Ives'da İngiltere Başbakanı Boris Johnson görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Covid-19 salgınına karşı "küresel mücadeleyi güçlendirecek büyük bir adım" olarak nitelendirdiği planını duyuran Biden, ABD’nin düşük gelirli yaklaşık 100 ülkenin salgınla mücadelesine destek olmak amacı ile 500 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısı satın alacağını duyurdu.

Söz konusu aşıların 200 milyon dozunun Ağustos ayında teslim edilmeye başlayacağını belirten Biden, 300 milyon doz aşının ise gelecek yılın ilk yarısında teslim edileceğini açıkladı. “Bunu hayat kurtarmak, bu salgını bitirmek için yapıyoruz, hepsi bu” diyen Biden, “Değerlerimiz, dünyayı Covid-19'a karşı aşılamak için elimizden gelen her şeyi yapmamızı istiyor. Bu aynı zamanda Amerika'nın da kendi çıkarınadır. Virüs başka yerlerde yayıldığı sürece, insanlarımızı tehdit edebilecek yeni mutasyon riski artıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin aşıları her hangi bir koşul olmadan sağlayacağını ifade eden Biden, “Küresel ekonominin de toparlanmaya başlaması hepimizin çıkarına. Bu salgını kontrol altına alamazsak bu olmayacak” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
    Bizede varmı?
    Cevapla
  • GÖRELE 1 hafta önce Şikayet Et
    Çünkü dünyada Bu mikrop bitmeden Sen de rahat edemeyeceksin senin çıkarın olduğu için başlayacaksın ama yine de iyi Yaparsın akıllılık yaparsın
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Dönmez: Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz
Bakan Elvan'dan son dakika enflasyon açıklaması