İran cumhurbaşkanı adaylarının münazarasında 'Azerice' polemiği

İran'da 18 Haziran'da yapılacak 13. cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak adayların tartışmasına bu ülkedeki Türklerle ilgili ifadeler damga vurdu.

İran cumhurbaşkanı adaylarının münazarasında 'Azerice' polemiği
İran cumhurbaşkanı adaylarının münazarasında 'Azerice' polemiği
GİRİŞ 10.06.2021 16:11 GÜNCELLEME 10.06.2021 16:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi de ilk tartışmadaki konuşmalarına gelen tepkiler nedeniyle özellikle Türklerin yaşadığı eyaletlerden kendisini arayanların ve gönlünü almaya çalışanların olduğunu belirterek, "Türklerin yaşadığı eyaletlerde Azerice konuşan değerli vatandaşlarımız bana muhabbet gösterdiler. Gösterdikleri ilgi ve bulundukları lütuf nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

AZERİCE TARTIŞMASI

Reisi'nin bu sözleri üzerine reformist aday eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfahan Valisi Muhsin Mihralizade, şunları söyledi:

"Sayın Reisi'nin sözlerini düzeltmem gerekiyor. Kendisi Azerice konuşanlar dedi. Bizim Azerice konuşan vatandaşımız yok. Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Erdebil, Hemedan, Zencan, Horasan-i Rezevi, İsfahan, Şiraz, Huzistan ve diğer yerlerde Türkçe konuşan vatandaşlarımız var. Sayın Reisi, Azeri kelimesini kullanırken daha fazla dikkat etmelidir".

"DİKKAT EDİLMELİ"

Mehralizade, devlet televizyonunun 5 dakikalık propaganda filmini sansürlediğini belirterek "Bu kötü bir ahlaktır" eleştirisinde bulundu.

Mihralizade rakiplerine itiraz ederek,İran’da Azerice koşulmuyor. Türkçe konuşan vatandaşlarımız vardır. ‘Azerice’ kelimesini kullanırken dikkat edilmeli” uyarısında bulundu.

ETİKETLER
münazara
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yaşar 1 hafta önce Şikayet Et
    Iran cumhurbaşkanliğı seçım de ikkı 2 türk aday varımıdır himmetı Hamdan türkudur be mehralizade azerbaycan türküdür
    Cevapla
  • Hakan 1 hafta önce Şikayet Et
    Doğru demiş. Türkçe dir esas olan. Hayrlısı olsun inş
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'in aşı hilesi son anda fark edildi! Anlaşmayı iptal ettiler
4. Yargı paketi açıklandı! Kadına yönelik şiddet konusunda tarihi adım