Ayhan Işık kimdir?

Yeşilçam'ın 'taçsız kralı' olarak anılan aktör Ayhan Işık kimdir?

Ayhan Işık kimdir?
Ayhan Işık kimdir?
GİRİŞ 03.05.2021 13:20 GÜNCELLEME 03.05.2021 16:36 KAYNAK HABER7
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ayhan Işık: Yeşilçam'ın 'taçsız kralı'. Asıl adı Ayhan Işıyan'dır. Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam olan Işık, 1929'da İzmir'de doğdu.

1952'de Lütfi Ömer Akad'ın yönettiği "Kanun Namına" filmiyle büyük şöhret kazandı. Henüz ikinci filminde 'yıldız' olan Işık, sonrasında Yeşilçam'ın unutulmayan birçok filminde rol aldı.

Sonraki yıllarda Lütfi Akad, Atıf Yılmaz ve Osman Seden'in yönettiğ filmlerde rol aldı. 1959'da Hollywood'a giderek şansını orada denemek istedi. Ancak başarılı olamadı.

Ayhan Işık, başarısız geçen Hollywood serüvenini şöyle anlatır:

"Benim gibi orada 5 bin kişi sıra bekliyor. Ayrıca çok da marifetleri var. Zıplayıp havada iki takla atıyorlar. Hem de ana dilleri gibi İngilizce konuşuyorlar. Bize orada ekmek yok."

Tekrar Türkiye'ye dönen Ayhan Işık, Münir Nurettin Selçuk'tan dersler alarak klasik Türk müziği dalında sahneye çıkar ve bir tane 45'lik doldurur. Oyunculuğu kadar sesi de beğenilir.

13 Haziran 1979 sabahı şiddetli baş ağrısı ve kusma ile uyanır. Beyin kanaması teşhisi konan Ayhan Işık, üç günlük koma sürecinin ardından vefat eder.

ETİKETLER
ayhan ışık
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • .çakırgöz 2 gün önce Şikayet Et
  sığ güdümlü yeşilçam projelerinin taçsız kralı dersek olur.yeşilçam'a fazla gelir diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • ilen 6 gün önce Şikayet Et
  sevilen biriydı.ermenı olabılır,bir zararını ülke olarak görmedık.
  Cevapla
 • [email protected]ÇUBUK 1 hafta önce Şikayet Et
  Sanat camiasının geneli ya gayri müslüm,yada toplumun değerlerinden kopuk İslam ve müslüman karşıtı kişilerden oluşur. Aksi halde sanat camiasında (uç örnekler hariç) yer bulamaz. Günümüzde bile Tayyip Erdoğanla resim çektiren veya desteklediğini açıklayan bir sanatçı, sanat camiasından dışlanmıyormu. ?
  Cevapla
 • C.Türk 1 hafta önce Şikayet Et
  Yanlış Teşhis Ayhan Işık Güneş çarpmasından ölmüştür..Denizde Bütün Gün güneşin etkisinde kalıp Eve gelmiş Sabaha Ölüsü çıkmıştır.
  Cevapla
 • Halıl 1 hafta önce Şikayet Et
  Ermenı mı yani..
  Cevapla
 • ali 1 hafta önce Şikayet Et
  evet...
  Cevapla
 • Sahir 1 hafta önce Şikayet Et
  Ermeni ya da değil ama maalesef tescilli mason.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle