İBB'den gece yarısı operasyonu! AK Parti'den sert tepki: Belediyecilik bu mudur?

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'daki dikey peyzajların yıkımına yeniden başladı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe, peyzajların yıkımına tepki göstererek, "Hiç merak etmeyin, 2024'te İstanbulumuzu yeniden çiçek gibi yapacağız." ifadelerini kullandı.

İBB'den gece yarısı operasyonu! AK Parti'den sert tepki: Belediyecilik bu mudur?
İBB'den gece yarısı operasyonu! AK Parti'den sert tepki: Belediyecilik bu mudur?
GİRİŞ 02.03.2021 07:38 GÜNCELLEME 02.03.2021 08:45
Bu Habere 180 Yorum Yapılmış

Maltepe Belediyesi'ndeki çöp rezaleti henüz gündemden düşmemişken CHP'li İBB tepki çeken bir adıma daha imza attı.

Maltepe'deki çöp rezaleti için istenen yardıma...

İBB, daha önce tartışmalara yol açan yol kenarlarındaki dikey peyzaj yıkımı çalışmalarına aylar sonra tekrar başladı. "Yüksek maliyet" bahanesiyle duvarlardaki çiçek ve yeşillikleri söken İBB'ye ilk tepki ise AK Parti'den geldi.

"2024'TE İSTANBULUMUZU YENİDEN ÇİÇEK GİBİ YAPACAĞIZ"

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda CHP'li İBB'ye tepki gösterdi.

Göksu: CHP zihniyeti 2 yılda İstanbul'u 29 yıl...

Maltepe'nin çöplerle dolu sokaklarının konuşulduğuna dikkat çeken Kabaktepe, "Vizyon yoksunu İBB de boş durmamış ana arterlere renk katan dikey bahçelerin sökümüne tekrar başlamış. Belediyecilik bu mudur?" dedi.

İstanbullulara çağrıda bulunan Kabaktepe, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Hiç merak etmeyin, 2024'te İstanbulumuzu yeniden çiçek gibi yapacağız."

"60 METREKARELİK DİKEY BAHÇE YILDA 40 TON HAVA KİRLETİCİSİNİ FİLTRELİYOR"

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, dikey bahçelerin kaldırılmasını eleştirmişti.

Öztürk, dikey bahçelerin sadece Türkiye'de değil, dünyanın değişik ülkelerinde de uygulanan bir metot olduğunu belirterek, "Bu gelecekte ülkelerin daha fazla yayınlaştıracağı ve uygulayacağı bir teknoloji. Türkiye de bu teknolojiye uzak kalmamalı. Yıkarak değil de yaparak, daha kaliteli hale getirerek, şebeke suyu yerine yağmur suyunu kullanarak ve sistemi iyileştirerek bu yapı daha iyi noktaya taşınabilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Prof. Dr. Öztürk, dikey bahçe sistemlerinin sağladığı yararlara ilişkin şu bilgileri vermişti:

"Bu yapılar havadaki kirleticileri filtre ediyor. Aynı zamanda karbondioksit dediğimiz sera gazı salınımının azalmasına neden oluyor. Ayrıca, bulunduğu bölgenin iklimini pozitif etkiliyor. Mesela, 60 metrekarelik bir alandaki dikey bahçe uygulaması, bulunduğu ortamda yılda 40 ton hava kirleticisini filtre ediyor. Egzozlardan çıkan ağır metalleri önemli oranda filtre ediyor. Yani 60 metrekare bir alanda 15 kilogram ağır metali filtre edebiliyor. Ağır metaller de solunum yoluyla ciğerlere kadar ulaştığında kanser etkisi yapıyor. Öte yandan, 1 metrekare alanda 2,3 kilogram karbondioksiti yutuyor, yani emiyor. Yerine de yine 1 metrekarede 1,7 kilogram oksijen yani taze hava salımlıyor. Böylece bulunduğu yerde denge sağlanıyor."

ETİKETLER
dikey peyzajlama
YAZDIR
YORUMLAR 180
 • Kasim 1 ay önce Şikayet Et
  Bir musibet bin nasihatten evladır
  Cevapla
 • yuhunuz. 1 ay önce Şikayet Et
  şu istanbul u bu hale getiren belli de bunlara sebep olanlar varya. şu sinsi planlara meze olanlar varya Allah onlardan bunun hesabını sorsun inşallah. yazıklar olsun onun bunun oyununa alet olanlara. bakın görün her şey çok güzel oluyor sayeniz de.
  Cevapla
 • Ademm 1 ay önce Şikayet Et
  Su güzelim şehri harap ettin 2 yılda nefret ettim sizden tiksinti geliyor artık kendi pisliginizde bogulursunu umarım ..
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Chp den önce chp den sonra ...! Kaz varmı yanında da şarap lütfen çağırın papaz günah çıkartacak kapatın camileri açın kiliseleri seçim zamanı değil neden yasin okuyalım ki ...! Bu millet balık hafızalı nasıl olsa unutur ...!
  Cevapla
 • 1453. 1 ay önce Şikayet Et
  Heykel dikin heykelll
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F-35'lerin motor üreticisinden dikkat çeken Türkiye açıklaması
23 Nisan gazete manşetleri