Normalleşme okullar ve kafelerden başlayacak

Normalleşme için şehirlerdeki aşılama ve vaka sayıları dikkate alınacak. İlk etapta yüz yüze eğitim, kafe ve lokantaların açılması ve hafta sonu yasaklarının kaldırılması gündemde olacak

Normalleşme okullar ve kafelerden başlayacak
Normalleşme okullar ve kafelerden başlayacak
GİRİŞ 23.02.2021 06:51 GÜNCELLEME 23.02.2021 07:12
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye, korona sınırlamalarının kaldırılacağı 1 Mart’tan itibaren ‘yerinde karar’ dönemine ilk adımı atacak. Normalleşme rehberi dâhilinde her şehir kendine has verileri dikkate alarak normalleşmeye başlayacak. Salgının boyutuna yönelik düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olarak dört kategori oluşturuldu. Bilim Kurulu, ay sonuna kadar bu kategorilerin alt başlıklarını da hazırlayacak.

Toplantılarda, yüz bin nüfusta 10 ve altı vaka varsa az bulaştırıcılık, 10-50 arası ise orta düzeyde bulaştırıcılık, 50-100 arası riskli, 100 ve üstü ise yüksek düzeyde bulaştırıcılık olduğu anlamına geldiğine dikkat çekildi. Bütün şehirlerin yüz bin nüfusta 10 vakaya düşmesinin beklenmeyeceği belirtildi.

İLK ETAPTA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Şehirlerin karar almalarında sadece vaka sayılarının değil, o şehirdeki aşılama oranı, test-vaka oranı, hastane kapasitesi, 65 yaş üstü nüfus yoğunluğu, ölüm oranları ve ağır hasta sayılarının da dikkate alınacağı ifade edildi. Normalleşmeye başlayan şehirlerin verileri (Aşılama, hasta sayısı, yoğun bakım kapasitesi, vaka sayıları gibi) 7 günlük ve 14 günlük periyotlarla takip edilecek. İlk etapta yüz yüze eğitim, kafe ve lokantaların açılması ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması gündeme gelecek.

ANKARA-İSTANBUL-İZMİR'E ÖZEL KARAR

Mart ortasından itibaren ise ikinci doz aşısını yaptıran 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik sınırlamaların kaldırılması hedefleniyor. Bilim Kurulundaki genel kanaat, özellikle yüz bin nüfusta 50 ve üstü günlük vaka çıkan şehirlerde, sınırlamalara devam edilmesi yönünde. Ancak bu oran İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde biraz daha esnetilecek. Mart ayında yüksek bir aşılama seviyesine ulaşılacağı için normalleşmenin hızlanması bekleniyor.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • ali 65 üstü 1 hafta önce Şikayet Et
  sadece turistlere her yer serbest olsun onlar gezsin biz ev hapsinde olalım
  Cevapla
 • fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  hayırlısı olsun
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Öğretmenlere aşı yapılmadan hani yüzyüze eğitime geçilmeyecekti? Özellikle İstanbul'da binlerce vaka varken neyin acelesi bu?
  Cevapla
 • hadi lan sibop 1 hafta önce Şikayet Et
  yaw sen evde kal hiç çıkma ben sana balkondan makarna atarim
  Cevapla
 • adil 1 hafta önce Şikayet Et
  kongreler ne olacak
  Cevapla
 • Ben 1 hafta önce Şikayet Et
  Kongreylemı bıtıyor cenazede uludagdakı olaylar hep bıze kesiliyor istanbulda
  Cevapla
 • Kezo 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizim oyumuz her daim reissss siz rahat olun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: TCMB Başkanı Ağbal mesajı verdi: Devam edeceğiz... Dolar düşüşe geçti
Volkswagen'in efsane modeli Golf'ün dünden bugüne değişimi