Merkel'in halefi 'Türk Armin': 813 numaralı künyenin sırrı

Almanya'da bir devir resmen kapandı. Hristiyan Demokrat Parti'nin lideri Şansölye Merkel, partisinin başkanlığını Armin Laschet'e devretti. Laschet'in kurultayda Başkanlığını ilan etmesinin ardından elindeki 813 numaralı künye ile verdiği poz çok konuşulmuştu. O künyenin sırrı ortaya çıktı. İşte 'Türk Armin'in hikayesi...

Merkel'in halefi 'Türk Armin': 813 numaralı künyenin sırrı
Merkel'in halefi 'Türk Armin': 813 numaralı künyenin sırrı
GİRİŞ 24.01.2021 15:30 GÜNCELLEME 24.01.2021 15:45
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Almanya Başbakanı Angela Merkel geçtiğimiz yıl yeni dönemde Başbakanlığa aday olmayacağını açıklamış, partisinin başkanlığını da devredeceği halefine devredeceğini ilan etmişti. 

Hristiyan Demokrat Parti'nin kurultayı geçtiğimiz günlerde yapılırken, Merkel'in yerine Armin Laschet CDU'nun başkanı olarak seçildi. Laschet, seçilmesinin ardından kurultayda elinde 813 numaralı bir künye ile poz vermişti. Laschet'in pozuna ilk bakışta kimse anlam veremezken, o künyenin hikayesi ortaya çıktı.

GÖÇMEN BİR AİLENİN OĞLU

60 yaşındaki Armin Laschet 1963 yılında Belçika'nın Almanca konuşan Valon bölgesinden Aachen'a taşınmış bir ailenin çocuğuydu. Orta halli dört çocuklu bir Katolik ailenin çocuğu olarak büyüyen Laschet'in babası madende çalışarak yaşamını idame ettirdi. Tıpkı o dönemde Almanya'ya gelen diğer göçmenler gibi.

Annesi ev hanımı, babası Heinrich (Heinz) Laschet ise Alsdorf'taki Anna maden ocağında teknisyen olarak görev yaptı. Daha sonra baba Pedagoji eğitimi almış ve bir İlkokulda öğretmen olarak çalıştı.

EĞİTİMİ VE SİYASİ YAŞAMI

Zorluklarla dolu bir yaşam geçiren Laschet, Hukuk fakültesinde aldığı eğitimin ardından Gazetecilik yapmaya başladı. Gazetecilik kariyerine ara veren Laschet siyasete atılmaya karar verdi.

27 Haziran 2017'den beri Kuzey Ren-Vestfalya'nın on birinci Başbakanı olarak görev yapan Laschet, 2012'den beri de CDU’nun  beş federal genel başkan yardımcısından biri konumunda. 

TÜRK ARMİN

Armin Laschet göçmenliği ve zorlu yaşantısının yanı sıra, siyaset bölgesinde de oldukça göçmenlere karşı sıcakkanlı ve kucaklayıcı tavırları ile dikkat çekiyor. Almanlarda alışık olunmayacak kadar güleryüzlü ve sıcak kanlı davranışları ile bilinen siyasetçi, “Türk Armin” lakabıyla tanınıyor.

SOLİNGEN EYLEMLERİ DÖNÜM NOKTASI OLDU

Türklerle kurduğu samimi ve babacan diyaloglar nedeniyle, Türkler arasında da “Armin abi” olarak anılan Armin Laschet, Türklere karşı yakınlığını 93 yılındaki kanlı Neonazi olaylarıyla kazandığını belirtiyor. O dönemde Solingen'de yaşanan ırkçı terör eylemlerinde vahşice katledilen "Genç" ailesine vefası dikkat çekiyor.

Kuzey Ren Vestfalya Entegrasyon Bakanı olduğunda ilk iş olarak, Amasya'nın Mercimek Köyü'ne gitti. Burada üç gün kalan Laschet, Solingen kurbanlarının kabirlerini ziyaret etti, mezarları yeniden yaptırdı.

813 NUMARALI KÜNYENİN SIRRI

Solingen olayı ile siyaseti insanlığına tercih etmeyeceğini gösteren Laschet, Türkler başta olmak üzere göçmenlerin gönlünde önemli bir yer edindi.

Genel başkan seçildiği kurultayda, fotoğrafta gördüğünüz metal künyeyi gösterdi. Künyesi ile poz veren Laschet'in 813 numaralı "sarı plakasına" ilişkin detaylar, kendi sözleriyle ortaya çıktı. Laschetin gösterdiği 813 numalaralı künyenin, geçmişte maden teknisyeni olarak babasının madendeki künyesi olduğu ortaya çıktı.

Laschet kurultayda şu sözleri kullandı

“Babam bana hep bir nasihat verdi. Mademlerde, yerin binlerce metre altındaki o gün ışığının girmediği karanlık yerlerde çalışırken, kimsenin nereli olduğunun, nereden geldiğinin ve hangi dine inandıklarının hiçbir önemi yok. Önemli olan yanındakilere güven duyman... Ben bu nasihatı hiç unutmadım”

ALMANYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNE YANSIMASI

Laschet'in hem Türklere hem de siyasetten çok insancıl bakış açısı Türkiye-Almanya ilişkilerinde bir dönüm noktası olabileceğine işaret ediliyor. Özellikle Laschet'in olası bir Başbakanlık kazanması durumunda iki ülke arasındaki ilişkilerin ne yönde evrileceği şimdiden merak konusu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • Almanyalı Kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Laschet'i fazla abartıyoruz. Almanya'da her uyum bakanı göçmenlerle iyi geçinmek zorundadır. Burada övülecek bir durum yok. Laschet PKK'lılarla görüşmeleri olmuş ve Türklerden sözde Ermeni soykırımını kabul etmelerini istemiştir. Unutmayın Laschet, Türkiye düşmanlığını parti programına almış bir siyasi partinin (CDU) başkanı olmuştur.
  Cevapla
 • Hans bey. 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Armini getirsinler başkan yapsınlar he he, böyle adam gibi adamı harcarlar mason köpekleri, Özdemir İrini yaparlarda onu yap,mazlar merak etmeyin, alman halkı zaten koyun..
  Cevapla
 • Mgl 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede almanların turist yüzü görünüyor,asıl yüzlerini görmek için almanyada yaşamak lazım. Bunun da gülen yüzünün arkasında başka bir yüz var mı ilerde görürüz.
  Cevapla
 • osman16 1 ay önce Şikayet Et
  karamanın koyunu sonra çıkar oyunu, gibi olmasın da... ama haber güzel..
  Cevapla
 • Almancı 1 ay önce Şikayet Et
  Haber7 ye sesleniyorum. Lütfen buna türk armin diyip durmayın. Eğer alman basını bunu yazarsa almanlar türk dostu diye bunu seçmezler.
  Cevapla
 • Sakarya - Fırat... 1 ay önce Şikayet Et
  İlk cümle doğru ; ikincisi yanlış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlginç iddia: ABD'den Türkiye'ye TCG İstanbul ambargosu
Son dakika! Yunanistan'da şiddetli deprem: 'İzmir depremi tetiklemiş olabilir'