Tarihçi Mehmet Genç kimdir?

Tarihçi Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934 yılında Artvin, Arhavi'de dünyaya gelmiştir. Osmanlı İktisat Tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmaktadır.

GİRİŞ 18.03.2021 23:26 GÜNCELLEME 18.03.2021 23:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

1956 yılında başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayan Mehmet Genç, İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'ni 1953 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü 1958 yılında bitirmiştir.

Ankara Valiliği'nde Maiyet Memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında Kaymakam Vekilliği yapmış, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü'nde "İktisat Tarihi" asistanı olarak Ömer Lütfi Barkan'ın yanında çalışmıştır.

Aynı Enstitü'de 1965-1982 yılları arası "İktisat Tarihi Uzmanı" olarak çalışan Mehmet Genç, 1966 yılında araştırmalarını detaylandırmak için Başbakanlık Arşiv'inde çalışmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra araştırmalarının temel kaynağı Osmanlı arşiv belgeleri olmuştur.

Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Genç, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Yunanca yayımlanmış çok sayıda makale yazmıştır. 2000 yılında, tebliğ ve makalelerinin önemli bir bölümü bazı ilavelerle "Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi" adlı kitabında yayımlanmıştır.

Yazar bu kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fikir Dalında ödüle layık görülmüştür. 2001 yılında ise Aydın Doğan Vakfı özel ödülünü almaya hak kazanmıştır.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmenliği kapsamında, Sosyal Bilimler ve Tarih alanında ödüllendirilen Mehmet Genç, American Research Institute in Turkey Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.Tarihçi Mehmet Genç, 18 Mart 2021 yılında tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayatını kaybetti.

ETİKETLER
mehmet genç kimdir
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Asabi 1 hafta önce Şikayet Et
    güzel bir çalışma olmuş,ellerinize sağlık.Tek ricam bunu genişletirseniz sevinirim. Bu milllete ve ümmete faydası olan insanların hayatlarını kısa ve etkili bir şekilde anlatırsanız bizi mutlu edersiniz.
    Cevapla
  • Süleyman Can 3 hafta önce Şikayet Et
    Allah rahmet etsin. Çok faydalanıyoruz. Bana göre en bilgili tarihçidir. Çok ön planda olmadığı için medya tarihçileri gibi tanınmazdı.
    Cevapla